June 5, 2002 - 23:51 AMT  11:39 GMT
According to the preliminary data, some one thousand square meter area, on which trade halls were situated, was burnt.
AZERI BELIEVERS' LEADER ALLAHSHUKYUR PASHAZADE TO DISCUSS KARABAKH SETTLEMENT PROSPECTS IN MOSCOW
June 5, 2002 - 23:34 AMT  11:39 GMT
The holy Echmiadzin press service denied Azeri sources' reports about the planned meeting of Catholicos of all Armenians Garegin II and the head of the department of the Muslims of the South Caucasus Sheik ul-Islam haji Allahshukyur Pashazade.
EIGHT POLITICAL PARTIES UNANIMOUS ABOUT INADMISSIBILITY OF REVIEWING RATIO OF MAJORITY AND PROPORTIONAL PLACES IN PARLIAMENT
June 5, 2002 - 23:33 AMT  11:39 GMT
As it is known, some political forces have initiated discussion of the question of expediency of increasing majority places at the expense of the proportional.
KARABAKH SETTLEMENT PROCESS DISCUSSED IN STRASBOURG
June 5, 2002 - 23:32 AMT  11:39 GMT
Yesterday in the course of his working visit to Strasbourg Armenian Foreign Minister and the Council of Europe leadership discussed the negotiation process on Nagorno Karabakh conflict peaceful settlement and the course of Armenia's fulfillment the obligations undertaken when entering CE.
ARMENIAN PRESIDENT'S ANNUAL INCOME $5.5 THOUSAND
June 5, 2002 - 23:31 AMT  11:39 GMT
As it is known, according to the law, the high-rank officials of the Republic and their family member have to make public their income and property statements.
BULENT ECEVIT OF 78 WITHDRAWAL FROM POLICY PREGNANT WITH CATASTROPHE FOR TURKEY
June 5, 2002 - 23:27 AMT  11:39 GMT
The financial and political crisis, caused by the prospect of holding pre-term parliamentary elections, becomes more acute in Turkey.
TURKS TRYING TO MITIGATE TROUBLESOME CONSEQUENCES OF «ARARAT» FILM RELEASE
«Eurasian Center for Strategic Research» has issued a book called to mitigate the troublesome consequences of releasing «Ararat» sensational film of Atom Egoyan Canadian film director.