November 12, 2002 - 22:15 AMT  06:31 GMT
The participation of Greek foreign minister Papandreu in the meeting is not possible because of his participation in the negotiation process on Cyprus issue settlement.
IN CONTRAST TO AZERBAIJAN, TURKEY POSSIBLY TO PARTICIPATE IN MILITARY MANEUVERS HELD IN ARMENIAN TERRITORY BY NATO
November 12, 2002 - 22:13 AMT  06:31 GMT
Defense ministry foreign relations department head Mikael Melkonian has stated that at the Yerevan conference on prior planning of "Best effort-2003" military maneuvers.
ESTABLISHING FUND FOR ASSISTANCE TO ARMED FORCES, OFFICIAL BAKU AGAIN WISHES TO FOCUS COMMUNITY'S ATTENTION ON KARABAKH ISSUE
November 12, 2002 - 22:11 AMT  06:31 GMT
According to NKR parliament foreign relations commission chair Vahram Atanesian, having the attention of the community focused on the Karabakh issue again might guarantee majority of votes for the Azeri current leadership at the coming presidential elections.
CASES OF AGGRESSION AGAINST AZERIS BECOME MORE OFTEN IN GEORGIA
November 12, 2002 - 22:09 AMT  06:31 GMT
Following the last incident, Azeris of the Gardeban region of Georgia hold a mass protest action at the building of the regional prefecture claiming to stop such disorders.
AZERBAIJAN AGAINST UNITED ENERGY SYSTEM OF SOUTH CAUCASUS
November 12, 2002 - 18:05 AMT  06:31 GMT
As minister of fuel and energy of Azerbaijan Nazim Bayramov stated at the regional conference on energetic cooperation in Tbilisi, creation of a united energy system with participation of Armenia does not seem possible to Baku.
ARMENIA TO GET FIRST TRENCH OF WB SAC-5 CREDIT IN MID-FEBRUARY 2003
November 12, 2002 - 18:04 AMT  06:31 GMT
Armenian minister of finance and economy Vardan Khachatrian reported it at the parliamentary discussion of the bill of 2003 state budget.
ARMENIAN TRADE CENTER TO BE BUILT IN MOSCOW
November 12, 2002 - 18:03 AMT  06:31 GMT
The center is planned to be opened in 2005 in compliance with the agreement signed by the city administrations of the two capitals.
RUSSIA TO PARTICIPATE IN MILITARY MANEUVERS HELD IN ARMENIAN TERRITORY BY NATO
November 12, 2002 - 18:02 AMT  06:31 GMT
As stated by chief of foreign relations department of the Armenian defense ministry Mikayel Melkonian, the Russian party's resolution is in many respects conditioned by the fact that the exercises are being held in the territory of Armenia.
CYPRUS TURKS STRAIN THE AZEBAIJANI TURKS
November 11, 2002 - 04:00 AMT  06:31 GMT
The process of settlement of the Cyprus problem, evidently, arrives to its final stage. Accepting the single Cyprus state in the European Union and refusing Turkey in the right to become a member of the family of civilized nations, the Europeans obliged Ankara and the puppet regime of Rauf Denktash to reckon with the existing realities. The decision of the European Commission and the good will expressed by the legal government of Cyprus created favorable conditions for productivity of the upcoming negotiations on the future state structure.