ARMENIA FOLLOWS DEVELOPMENTS IN IRAQ WITH ANXIETY
Erevan is extremely concerned over the fate of the Armenian community of Iraq and is ready to use all opportunities to render aids to its members, Armenian foreign ministry press secretary said.
IRAQI REFUGEES NOT TO FLOW TO ARMENIA BUT TURKEY AND IRAN
March 20, 2003 - 21:33 AMT  10:54 GMT
At the same time, in aide to the UNHCR representative in Armenia Emil Sahakian's words, the Armenian government actively discusses the further fate of Iraqi citizens of Armenian origin, which will to all appearance arrive in Armenia soon.
CHILDREN HELD PROTEST ACTION IN FRONT OF US EMBASSY IN ARMENIA AGAINST WAR IN IRAQ
March 20, 2003 - 20:59 AMT  10:54 GMT
As reported by one of the organizers of the measure, the action is not of anti-American nature and children simply demand peaceful solution of problems.
SNOW SLIDE COVERED 46 PEOPLE ON MEGHRI-KAJARAN HIGHWAY
March 20, 2003 - 20:44 AMT  10:54 GMT
By 00:25 a.m. the road was cleared and all people were saved.
MILITARY OPERATION IN IRAQ CAN CAUSE HEAVY EARTHQUAKES IN SOUTH CAUCASUS
March 20, 2003 - 19:21 AMT  10:54 GMT
In president of the Armenian Association of Seismology and Physics of the Earth, Professor Sergey Balasanian's words, if Americans use depth charges when bombing Iraq, it will case movements of the earth's crust, which will bring on seismic activity in the entire region.
TRIAL OF ARMENIAN CITIZENS INDICTED IN ESPIONAGE IN FAVOR OF AZERBAIJAN BEGAN IN YEREVAN
March 20, 2003 - 19:03 AMT  10:54 GMT
The espionage group realized criminal activities in 1995-2002.
ARMENIAN CENTRAL ELECTORAL COMMISSION REGISTERED 5 OUT OF 6 PARTY BLOCS FOR PARTICIPATION IN PARLIAMENTARY ELECTION
March 20, 2003 - 18:30 AMT  10:54 GMT
The central electoral commission has refused registration to "Free, Just Armenia" bloc, which includes Union of Communists of Armenia and Armenian Marxist Party.
GUARDING STRATEGIC OBJECTS OF ARMENIA INTENSIFIED DUE TO MILITARY OPERATIONS IN IRAQ
March 20, 2003 - 18:29 AMT  10:54 GMT
The guarding of the strategic objects is also intensified in the states neighboring with Armenia - Azerbaijan and Georgia.
ARMENIAN FRONTIER TROOPS ATTENTIVELY FOLLOW MILITARY ACTION AGAINST IRAQ
March 20, 2003 - 18:28 AMT  10:54 GMT
In commander of the frontier troops, major general Levon Stepanian's words, no increased or intensified security measures are taken yet.