BEGINNING IN JUNE PRESENT ARMENIAN DEPUTY FOREIGN MINISTER ARMEN MARTIROSIAN WILL REPRESENT ARMENIA AT UN
May 8, 2003 - 23:19 AMT  22:28 GMT
Deputy foreign minister of Armenia Armen Martirosian will assume the office of permanent Armenian representative at the UN.
OSCE MINSK GROUP NEW PROPOSALS ON KARABAKH DISCUSSED IN PARIS
May 8, 2003 - 23:00 AMT  22:28 GMT
The process of the Nagorno Karabakh conflict settlement was considered yesterday at the meeting of deputy foreign ministers of the OSCE Minsk Group co-chair countries in Paris.
SOME DISPUTABLE LOTS REMAIN ON GEORGIAN-AZERI STATE FRONTIER
May 8, 2003 - 22:25 AMT  22:28 GMT
In the course of the coming meeting in Tbilisi the Georgian delegation intends to ask Azeri colleagues to pass to Georgia part of the Azeri territory, where David-Gareji cloister complex of the 19-th century is situated.
6-TH INTERNATIONAL JEWELRY EXPOSITION "GOLD PRODUCTION-2003" OPENED IN YEREVAN
May 8, 2003 - 22:11 AMT  22:28 GMT
Production of over 50 thousand organizations and private entrepreneurs from Armenia, Canada, Russia, Uzbekistan, Georgia and Ukraine is exposed at it.
RECOGNITION OF ARMENIAN GENOCIDE IN 1915 BY GEORGIA A POLITICAL ISSUE, GEORGIAN RELIGIOUS LEADER SAID
May 8, 2003 - 20:47 AMT  22:28 GMT
Patriarch of all Georgia Ilia II said today while visiting the Memorial Complex of the Victims of the Armenian Genocide in the Ottoman Turkey.
ARMENIANS AND AZERIS MEET ON FOOTBALL FIELD
May 8, 2003 - 20:18 AMT  22:28 GMT
Football championship between representatives of ethnic groups conflicting in their historical homeland being held in Karelia Russian region.
CHINA PROVIDED 13 "AUDI" CARS TO ARMENIA FOR RECEIVING EMINENT GUESTS
May 8, 2003 - 20:03 AMT  22:28 GMT
The corresponding document was signed by the Armenian and Chinese governments in Yerevan today.
NUMBER OF GAMBLING-HOUSES INCREASED IN ARMENIA
May 8, 2003 - 19:07 AMT  22:28 GMT
In the words of chief of the Custom Service of Armenia Yervand Zakharian, 11 casinos and 32 gambling-saloons are registered in the republic by now.
CATHOLICOS OF ALL ARMENIANS CONCERNED OVER CONDITION OF ARMENIAN TEMPLES IN GEORGIA
May 8, 2003 - 18:59 AMT  22:28 GMT
The Armenian Church head said in the course of a meeting with Patriarch of all Georgia Ilia II being in Yerevan on a visit.
ANOTHER EARTHQUAKE IN EAST TURKEY
May 8, 2003 - 18:52 AMT  22:28 GMT
Today at aproximately 7 a.m. an earthquake measuring 5-6 on the 12-point Richter scale took place in Bingyol city of Turkey.