CHAIRMAN OF UNION OF ARMENIANS OF RUSSIA AWARDED "PEACE AMBASSADOR" UN AND UNESCO HIGHEST TITLE
Ara Abrahamian was awarded the title "for large contribution to dialogue between civilizations and strengthening interethnic relations."
INDIVIDUAL MEETING OF ARMENIAN AND GEORGIAN PRESIDENTS HELD IN SAINT PETERSBURG
May 31, 2003 - 20:47 AMT  19:19 GMT
It is known that among other issues, which were to be discussed by the heads of the neighbor countries, was the lifting of the blockade of the Abkhazian stripe of the Transcaucasian railway.
AUSTRALIA JOINED COUNTRIES CONSIDERING AZERBAIJAN DANGEROUS FOR FOREIGN CITIZENS TO VISIT
May 31, 2003 - 20:04 AMT  19:19 GMT
The department of foreign affairs of Australia has recommended its citizens to refrain from trips to Azerbaijan, as the treat of terrorism regarding foreign citizens is still present there.
OSCE LEADER EMPHASIZED IRAN POSITIVE ROLE IN KARABAKH SETTLEMENT
May 31, 2003 - 19:57 AMT  19:19 GMT
OSCE secretary General Jan Kubis, who had arrived in Teheran to participate in a meeting of foreign ministers of the Organization of Islamic Conference, said in the course of a meeting with Iranian foreign minister Kamal Kharrazi.
May 31, 2003 - 19:22 AMT  19:19 GMT
In the words of US representative in the OSCE Douglas Davidson, "having efficiently responded to the advice of international observers, Armenia will confirm its devotion to human rights democratic principles and commitments in the best way."
ARMENIAN PARLIAMENTARY ELECTION ON MAJORITY LISTS RECOGNIZED VOID IN TWO POLLING STATIONS
May 31, 2003 - 19:19 AMT  19:19 GMT
June 14 and 15 repeated vote will be held at the 12-th and 29-th election centers.
TURKISH FOREIGN MINISTER CALLED "TO FACE FUTURE EXPECTING LOVE AND FRIENDSHIP"
May 31, 2003 - 19:18 AMT  19:19 GMT
Resulting from "the great tragedy," which occurred in Eastern Anatolia during the years of World War I, Turks suffered no less than Armenians, Abdullah Gul stated.
ILHAM ALIYEV WANTS TO BECOME KIM CHEN IR OF CAUCASUS
May 30, 2003 - 05:00 AMT  19:19 GMT
Heydar Aliyev will not participate in the upcoming Presidential elections of Azerbaijan. Judging from the news from Baku, this is already decided. The head of the state has also decided whom he is going to pass the power. As expected, his son, Ilham Aliyev, is nominated as the inheritor of the power.