ARMENIA FIRST TO BE PRESENTED INTERNATIONAL ECONOMIC FORUM IN SAINT PETERSBURG
Russian Federation Council chairman, head of the Council of the CIS Interparliamentary Assembly Sergey Mironov stated.
NO DISCORD BETWEEN YEREVAN AND BUCHAREST
November 17, 2003 - 23:26 AMT  08:49 GMT
We are satisfied with the level of the political dialogue with Romania, Armenian President Robert Kocharian stated in Bucharest.
ARMENIAN PARLIAMENTARIAN REFUTED AZERBAIJANI TRADITIONAL STATEMENTS ABOUT "NEIGHBOR'S AGGRESSION"
November 17, 2003 - 23:07 AMT  08:49 GMT
A sharp debate developed between the Armenian and Azeri delegations in the course of the 22-nd expanded sitting of the CIS Interparliamentary Assembly held in Saint Petersburg November 15.
ARMENIA AND ROMANIA ACTIVATE ECONOMIC TIES
November 17, 2003 - 22:46 AMT  08:49 GMT
An Armenian-Romanian business forum opened today in Bucharest within the framework of the formal visit of the Armenian delegation headed by President Robert Kocharian to Romania.
TWO ARMENIAN-ROMANIAN AGREEMENTS SIGNED IN BUCHAREST
November 17, 2003 - 19:44 AMT  08:49 GMT
Armenian President Robert Kocharian being on formal visit in Romania had a private conversation with his Romanian associate Ion Iliescu.
ARMENIAN FM PRODUCED ARMENIAN AMBASSADORS NEW ACCENTS IN FOREIGN POLICY
November 17, 2003 - 19:13 AMT  08:49 GMT
A meeting of the Armenian Ambassadors accredited in the CIS member-countries was held in the Armenian Embassy in Moscow last Saturday.
ARMENIAN CHURCH OPENED AND MONUMENT TO VICTIMS OF ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY UNVEILED IN SAMARA RUSSIAN TOWN
November 17, 2003 - 18:47 AMT  08:49 GMT
The representatives of the regional administration, the leadership of the Russian bishopric of the Armenian Church took part in the measures.
ARMENIAN PRESIDENT SIGNED OMBUDSMAN DECREE
November 17, 2003 - 18:45 AMT  08:49 GMT
An Armenian citizen no younger than 35 years old and possessing high prestige in the society, can become the ombudsman.
ARMENIAN PATRIARCH IN TURKEY ROUNDLY DENOUNCED ACT OF TERRORISM IN ISTANBUL
November 17, 2003 - 18:14 AMT  08:49 GMT
Israeli foreign minister Silvan Shalom, who arrived in Turkey the other day, proposed to render Israeli special services' assistance to Ankara in the investigation of the incident.
OVER 30 ARMENIANS RUN FOR RUSSIAN DUMA
November 17, 2003 - 18:12 AMT  08:49 GMT
Meanwhile, over a dozen of them are standing for the number of political unions able to garner the necessary percent of the votes.