January 13, 2004 - 22:20 AMT  17:48 GMT
Today Armenian officers, who head for Baku to participate in the conference on planning the NATO "Cooperative Best Effort-2004" exercises are in Istanbul, from where they intend to leave to the Azeri capital this evening.
PACE TO HEAR REPORT ON ARMENIA IN LATE JANUARY
January 13, 2004 - 21:49 AMT  17:48 GMT
A recent sitting of the PACE monitoring commission considered the preliminary version of the report and a number of proposals of the Armenian party were included in it.
UNIQUE VIOLONCELLO OF GUARNERI RETURNED TO ARMENIA
January 13, 2004 - 20:45 AMT  17:48 GMT
A 17-th century violoncello of Italian violin-maker Andrea Guarneri, taken out from Armenia in 1982, has been returned to Yerevan from Lvov.
AZERI PRESIDENT TO VISIT FRANCE IN LATE JANUARY
January 13, 2004 - 20:41 AMT  17:48 GMT
Bilateral documents, specifically a political statement of the Presidents of Azerbaijan and France, will be signed as an outcome of the visit.
CHINESE AMBASSADOR WILL ASSIST ARMENIA IN PREVENTING PENETRATION OF ATYPICAL PNEUMONIA VIRUS
January 13, 2004 - 20:36 AMT  17:48 GMT
Zuo Xueliang promised to assist Armenia in obtaining full information about the epidemic, as well as Chinese citizens arriving in the country.
ARMENIAN PARTY HAS TO WORK OUT A CLEAR STAND ON PRESENTING KARABAKH ISSUE IN INTERNATIONAL STRUCTURES
January 13, 2004 - 18:07 AMT  17:48 GMT
In the words of member of the Armenian delegation to the PACE Armen Rustamian, such a position is necessary to avoid wordings in international documents, like "the issue of Nagorno Karabakh and other seized territories of Azerbaijan."
ARMENIAN SERVICEMEN HAVE NOT ARRIVED IN BAKU YET TO PARTICIPATE IN NATO CONFERENCE ON ARRANGING COMING MANEUVERS
January 13, 2004 - 18:00 AMT  17:48 GMT
Activists of a number Azeri organizations watch at "Bina" Baku airport for the purpose of hampering the arrival of Armenian servicemen.
ARMENIAN SERVICEMEN LEFT FOR BAKU
January 12, 2004 - 04:00 AMT  17:48 GMT
Members of the operative administration of the General headquarters of Armenian armed forces, Colonel Murad Isakhanyan and Lieutenant Colonel Albert Baghdasarian arrived in Baku to participate in the works of the primary conference on planning of military maneuvers ''Cooperative Best Effort-2004'' to be held in September in Azerbaijan within the frames of ''Partnership for Peace'' NATO program. The visit of Armenian soldiers took place despite the demarche of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan that refused issuing of entry visas.