ARMENIAN MFA DOES NOT SHARE ARF DASHNAKTSUTYUN'S POSITION ON SOME FOREIGN POLICY ISSUES
In the words of RA FM spokesperson Gamlet Gasparian, though the ARFD is a member of the ruling coalition, its stands do not reflect the foreign policy of the country.
ADMINISTRATIONAL DELEGATION OF ROSTOV REGION OF RUSSIA ARRIVED IN ARMENIA
February 9, 2004 - 22:43 AMT  17:59 GMT
The delegation of the administration of the Rostov region of Russia headed by governor Vladimir Chub arrived in Armenia February 8.
ILHAM ALIYEV EXPECTS OSCE'S NEW PROPOSALS FOR KARABAKH SETTLEMENT
February 9, 2004 - 21:42 AMT  17:59 GMT
Very good conditions have been created for putting them forward, Azeri President stated upon completion of his visit to Moscow.
NKR FM CONSIDERS DISCUSSION OF SEIZED TERRITORIES ISSUE APART OF OTHER FUNDAMENTAL SETTLEMENT PROBLEMS INADMISSIBLE
February 9, 2004 - 21:20 AMT  17:59 GMT
Ashot Gulian noted that these territories appear as an important constituent of safety of NKR and its population.
OTE GREEK COMPANY AGAIN THREATENS TO SELL ARMENTEL SHARES
February 9, 2004 - 19:14 AMT  17:59 GMT
OTE does not rule out that TurkCell Turkish company may appear among the other claimants to ArmenTel's stocks.
TWO ARMENIANS AMONG VICTIMS OF MOSCOW SUBWAY BLAST
February 9, 2004 - 18:06 AMT  17:59 GMT
According to the preliminary data, 22-year-old Lyova Khachatrian and Hasmik Melkumian, aged 31 were Armenian citizens.
LAZERDISC ON NAGORNO KARABAKH RELEASED
February 9, 2004 - 17:52 AMT  17:59 GMT
The majority of several thousands of discs with English narration will be sent to international organizations and analytical centers.
WISH TO ENTER NATO BECOMES IMPULSE FOR DEMOCRATIC PROGRESS IN CAUCASIAN COUNTRIES, US SECRETARY OF DEFENSE CONSIDERS
February 9, 2004 - 17:50 AMT  17:59 GMT
Leaders of a number of Caucasian and Central Asian countries expressed desire to establish close connection with NATO and become members of the Aliance, Donald Rusmfeld stated addressing in Munich the conference on the security issues.
ARMENIAN SCIENTIFIC INFORMATION AND CULTURAL CENTER RECOGNIZED BEST ORGANIZATION OF 2003 IN KALININGRAD REGION OF RUSSIA
February 9, 2004 - 17:46 AMT  17:59 GMT
The organization won the "Cooperation" nomination, evaluating the activities of Kaliningrad's residents in the sphere of preservation and development of national traditions.
PLATOON OF ARMENIAN PEACEMAKERS TO LEAVE FOR KOSOVO FEBRUARY 11
February 9, 2004 - 17:43 AMT  17:59 GMT
A platoon of Armenian officers will fly to Athens February 11 to join the Greek battalion, which is to take part in the international peacemaking operations in Kosovo.