ARMENIAN AND GEORGIAN LEADERS FOR CREATING FAVORABLE ATMOSPHERE FOR SOLVING CONFLICTS IN REGION
ISTANBUL OFFICE OF GENERAL PROSECUTOR TO CONCERN WITH TURKISH NATIONALISTS, WHO THREATENED ARMENIAN NEWSPAPER STAFF
March 12, 2004 - 22:42 AMT  01:31 GMT
Turkish lawyers called to initiate a criminal case against Turkish nationalists, who threatened the staff of Agos, Armenian weekly published in Istanbul.
INTERNATIONAL GROUP ON GENOCIDE QUESTIONED EXPEDIENCY OF THORDA ABBOTT-WATT AS UK AMBASSADOR TO ARMENIA
March 12, 2004 - 22:03 AMT  01:31 GMT
In the letter sent to the UK MFA chairperson of the Group Tessa Hofmann draw attention to the fact that the Ambassador has repeatedly denied the genocide of Armenians in the Ottoman Empire.
KAZAKHSTAN CONDEMNS BRUTAL MURDER OF ARMENIAN OFFICER IN BUDAPEST
March 12, 2004 - 20:37 AMT  01:31 GMT
Kazakhstan's foreign minister Kasimzhomart Tokayev sent a message to RA FM Vardan Oskanian on occasion of the brutal murder of Armenian officer Gurgen Margarian in Budapest.
GENERAL STAFF OF TURKISH ARMED FORCES COLLECTS INFORMATION ON POLITICAL SUSPECTS
March 12, 2004 - 18:56 AMT  01:31 GMT
This category includes "separatists, masons, citizens of pro-American and pro-European orientation, representatives of national minorities, art workers and Internet users".
US UNDER SECRETARY OF STATE TO VISIT ARMENIA
March 12, 2004 - 18:21 AMT  01:31 GMT
Richard Armitage is to arrive in Yerevan within the framework of the regional visit to the South Caucasus.
NEW MILITARY ROCKET EXPLODED DURING TESTING IN TURKEY
March 12, 2004 - 17:58 AMT  01:31 GMT
A new rocket assembled by local scientists for the use of the armed forces of the country exploded yesterday at the Turkish testing area of Elmadag situated in the neighborhood of Ankara.
PA OSCE CHAIRMAN TO VISIT KARABAKH CONFLICT REGION
March 12, 2004 - 17:30 AMT  01:31 GMT
The decision was taken after OSCE special representative for the Nagorno Karabakh issue Goran Lenmarker had presented the primary report at the winter session of the Assembly.
US TO REPLACE AMBASSADOR TO ARMENIA
March 12, 2004 - 17:09 AMT  01:31 GMT
George Bush sent in an application to the Senate to appoint John Ordway Ambassador to Kazakhstan.
ARMENIAN INFORMATION TECHNOLOGIES TO BE PRESENTED AT INTERNATIONAL EXHIBITION IN BERLIN
March 12, 2004 - 17:04 AMT  01:31 GMT
Five Armenian companies will take part in CEBIT international exhibition of information technologies to be held in Berlin March 17-24.