May 22, 2004 - 20:52 AMT  20:18 GMT
I was much ashamed when asked in Yerevan how Israel - the homeland of Christ - can deny the Armenian Genocide of 1915, says a letter of editor-in-chief of the Genocide Encyclopedia, Executive Director of Holocaust Institute Israel Charny to Israeli Foreign Minister Sylvan Shalom.
LEADER OF AZERI ORGANIZATION FOR KARABAKH LIBERATION DISPLEASED WITH US AMBASSADOR'S STAND
May 22, 2004 - 20:31 AMT  20:18 GMT
Akif Nagi demanded that Reno Harnish give up support of cooperation of a number of US firms with Nagorno Karabakh "seized by Armenians."
US COMPANY BOUGHT AN ENTERPRISE AT ARMENIAN-IRANIAN BORDER
May 22, 2004 - 19:43 AMT  20:18 GMT
Comsup Commodities Inc. US company has become the holder of 100% of the shares of Agarak Copper-Molybdenum Complex at $600 thousand.
ARMENIAN PRESIDENT DISCUSSED INTERNAL POLITICAL SITUATION WITH LEADERS OF PRO-AUTHORITY FORCES
May 22, 2004 - 19:30 AMT  20:18 GMT
Armenian President Robert Kocharian today discussed the internal political situation in the country with leaders of the parties, forming the ruling coalition, and the heads of People's Deputy and United Working Party deputy groups.
IN EARLY JUNE RAO UES OF RUSSIA CHAIRMAN ANATOLY CHUBAIS INTENDS TO VISIT YEREVAN
May 22, 2004 - 19:21 AMT  20:18 GMT
Chubais is expected to hold talks with the Armenian top leadership, to get acquainted with the state of the energy objects of the country, conveyed to trust management of the UES of Russia.
ARMENIAN OPPOSITION INTENDS TO START "CRUCIAL" STAGE OF RALLY STRUGGLE JUNE 4
May 22, 2004 - 18:45 AMT  20:18 GMT
Beginning on that day, as leader of the Republic Party Albert Bazeyan stated, permanent protest actions will be held in Yerevan until a change of the authority in the country.
CASE OF ARMENIAN PILOTS TO BE HEARD AT EQUATORIAL GUINEA COURT BEFORE JUNE 20
May 22, 2004 - 17:52 AMT  20:18 GMT
It was reported by Armenian Ambassador to Egypt Samvel Manasarian, who visited the Equatorial Guinea capital of Malabo within a Foreign Ministry delegation to get acquainted with the situation May 11-18.
ARMENIAN PRESIDENT CONGRATULATED CHARLES AZNAVOUR ON 80TH ANNIVERSARY
May 22, 2004 - 17:20 AMT  20:18 GMT
"Our people love you and are proud of you" Robert Kocharian's congratulation message specifically says.
MOSCOW GAVE OK TO CONSTRUCTION OF IRAN-ARMENIA GAS PIPELINE
May 19, 2004 - 05:00 AMT  20:18 GMT
The working visit of Robert Kocharian to Moscow is considered productive both in Yerevan and Moscow. One of the main subjects discussed during the visit was the energy cooperation. It is interesting that the visit of Kocharian to Moscow coincided with signing of an agreement on construction of Iran-Armenia gas pipeline in Yerevan. Hardly this happened by a pure accident.