TARJA HALONEN: EU WILL SPARE NO EFFORT FOR KARABAKH CONFLICT SETTLEMENT
Achievement of peace within the shortest terms is an important factor for the settlement of the conflict, the Finnish President stated.
KOCHARIAN: OUR AIM TO MAKE CONSTITUTION LIVE REALITY
September 30, 2005 - 08:29 AMT  11:38 GMT
International conference dedicated to the 10-th anniversary of the adoption of the RA Constitution and formation of the Constitutional Court started in Yerevan.
RA AMBASSADOR TO EGYPT TO COMBINE OFFICE IN MOROCCO
September 30, 2005 - 07:56 AMT  11:38 GMT
By President's decree Sergey Manasarian was relieved of the post of Armenian Ambassador to the Kingdom of Morocco.
ARMENIAN-GEORGIAN COMMISSION NEXT SITTING TO BE HELD SPRING 2006
September 29, 2005 - 17:39 AMT  11:38 GMT
Georgia will support the restoration of Kars-Gyumri railway communication, Zurab Nogaideli stated.
4-TH SITTING OF ARMENIAN-GEORGIAN INTERGOVERNMENTAL COMMISSION HELD IN YEREVAN
September 29, 2005 - 17:14 AMT  11:38 GMT
Most of the issues that remained unsettled since the previous sitting have been resolved, the Armenian Prime Minister said.
ARMENIANS IN EUROPE URGE TO DISCUSS ARMENIAN GENOCIDE AT EU-TURKEY TALKS
September 29, 2005 - 13:38 AMT  11:38 GMT
The Armenian National Committee of Europe welcomed the EP resolution urging Turkey to recognize the Armenian Genocide before accession to the EU.
TURKEY ACCESSION TO EU: EU FMs TO CONVENE EXTRAORDINARY MEETING
September 29, 2005 - 13:25 AMT  11:38 GMT
Ambassadors of 25 EU member states have not managed to adjust the framework of the talks over Turkey's accession to the EU.
BAKU WANTS PEACE IN CAUCASUS, ALIYEV ASSURES
September 29, 2005 - 13:12 AMT  11:38 GMT
"International law is on our side, political processes are on our side," the Azeri President is convinced.
OSKANIAN: ATMOSPHERE FAVORABLE FOR SETTLING KARABAKH ISSUE
September 29, 2005 - 12:57 AMT  11:38 GMT
After the parliamentary election in Azerbaijan efforts to that end should be activated, the Armenian FM supposes.
EU-BAKU DIFFERENCES SHOULD NOT HAMPER ARMENIA'S PROMOTION
September 29, 2005 - 12:52 AMT  11:38 GMT
The Armenian FM and EU Special Representative for the South Caucasus reaffirmed their determination to undertake steps to work out Armenian Plan of Actions within the European Neighborhood Policy.