Azeri soldier arrested in Baku
Vusal Garadjayev, who fled to Karabakh and was later conveyed to the motherland, is accused of treason.
Gendarmery and police officers pictured with Dink's murderer removed from offices
February 3, 2007 - 16:32 AMT  05:51 GMT
The footage had emerged as an embarrassment for Samsun security forces, which were accused by the press as having treated Samast the murderer as a "hero."
Armen Bayburtian discussed EU-Armenia relations with EU officials
February 3, 2007 - 15:39 AMT  05:51 GMT
The RA Deputy FM was in Brussels to participate in the 9th meeting of the EU-Armenia parliamentary cooperation committee.
Bush promised Lavrov not to launch war against Iran
February 3, 2007 - 15:07 AMT  05:51 GMT
"The Bush administration assured me that the U.S. is not planning a war against Iran," the Russian Foreign Minister said.
Russia's position on Karabakh constructive and honest
February 3, 2007 - 15:05 AMT  05:51 GMT
Vasiliy Istratov: the military base in Armenia is by means targeted against any state of the region, including Azerbaijan.
Turkey calls on Azerbaijan to prepare for war
February 3, 2007 - 14:49 AMT  05:51 GMT
Nevzat Yalcintas: I should say with regret that the OSCE Minsk Group is one of the most inactive organizations engaged in international mediation.
Armenians, Kurds and Turks called UK parliament to recognize Armenian Genocide
February 3, 2007 - 14:25 AMT  05:51 GMT
Armenians, Kurds and Turks commemorated Hrant Dink and called the UK government to contribute to reconciliation between Armenians and Turks.
Serbia rejects UN plan on Kosovo
February 3, 2007 - 13:46 AMT  05:51 GMT
"It opens the possibility for Kosovo's independence. Serbia, and I as its President will never accept that," the Serbian President said.
Armenia - the sole country Russia still has in the South Caucasus region
February 1, 2007 - 19:56 AMT  05:51 GMT
Just another case of murder of an Armenian in Moscow, once again makes Armenia think of the ways to cope on with crime. Should we console ourselves thinking that the number of the Armenians killed in Russia during 2006 (only 20 people) according to Russian politicians is not as high as the number of the victims of other nationalities, or should we take any measures?