Kerry to visit Russia next week to discuss Syria
Kerry said Russia's move, along with the opening of UN-mediated talks, may be "the best opportunity" to end the conflict.
"Unbreakable Kimmy Schmidt" comedy series season 2 trailer
March 15, 2016 - 22:17 AMT
Kimmy's (Ellie Kemper) quirkiness and her interactions with other unique characters will once again be the source of laughs.
The Orchard picks up coming-of-age drama “I Dream Too Much”
March 15, 2016 - 21:57 AMT
“I Dream Too Much” centers on a recent college graduate who moves home to study for the LSATs and take care of her injured aunt.
James Bay, Sigur Ros, Catfish among Bristol Summer Series line-up
March 15, 2016 - 21:51 AMT
The huge names will perform at the returning event at Bristol's Harbourside at Lloyd's Ampitheatre from 22-25 June.
Cypriot President warns he won’t lift veto on Turkey’s EU talks
March 15, 2016 - 19:59 AMT
Turkey has agreed to the outline of a deal to take back migrants who reach Greece in return for several concessions from the EU.
Gunfire breaks out during counterterrorism raid in Brussels
March 15, 2016 - 18:42 AMT
Belgian media said that at least one suspect fled and at least one police officer was lightly wounded in the incident.
Finalists picked for Aurora Prize in memory of Armenian Genocide
March 15, 2016 - 18:33 AMT
The Prize is named after Aurora Mardiganian, who witnessed the Armenian Genocide and told her story in a book and film.
U.S. eases trade, travel restrictions on Cuba ahead of Obama visit
March 15, 2016 - 18:19 AMT
The changes allow Cubans to open U.S. bank accounts and authorize those living in the Unites States to earn a salary or compensation.
VivaCell-MTS, Junior Achievement of Armenia support student NGOs
March 15, 2016 - 18:14 AMT
Over 150 non-governmental student organizations from all the provinces of the country participated in the contest.
At least 45 PKK militants killed in Turkish airstrikes: military
March 15, 2016 - 18:12 AMT
Turkey this week declared 24-hour curfews and launched large-scale operations against Kurdish militants in Nusaybin, Yuksekova and Sirnak.