Poland can provide Armenia with an outlet to European markets
The spring visit of Polish Prime Minister Donald Dusk to Armenia gave renewed impetus to development of bilateral relations. In compliance with the agreement concluded on March 12, 2010, the first sitting of the Armenian-Polish intergovernmental committee resulted in signature of a protocol and memorandum on food safety. Besides, a business forum was held.
PanARMENIAN.Net - Armenian Deputy Minister of Economy Mushegh Tumasyan said that the documents signed will contribute to the development of economic ties between Armenia and Poland. “All fields of cooperation were discussed – energy, construction industry, production of building materials, healthcare, etc. Besides, Polish companies show keen interest in Nairit Plant,” he said.
The commodity turnover between Poland and Armenia totaled $30mln in 2009, the decrease in its volumes being conditioned by the global crisis.
Water cleaning, soil cultivation, medicine production, creation of industrial parks and collaboration between educational institutions were also considered as cooperation opportunities.
LOT Polish Airlines launched a route between Yerevan and Warsaw. The route was created to serve passengers traveling for business or pleasure between Armenia and Poland. Warsaw is also a perfect connection hub for flights to Western Europe, the United States and Canada. The connection will be carried out twice a week, on Wednesdays and Fridays, the flight lasting 3 hours 45 minutes.
“The company is not planning to establish an official representation in Yerevan. It will operate through POL AIRTUR,” sales director Gayane Tigranyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“After investigation of the Armenian market, the company decided to launch the flight, which will also help promotion of Armenian-Polish relations.”
She said the price policy will not be altered. “The ticket costs USD 295, VAT included. The price is affordable for travelers with average income, who can’t travel with too expensive airlines,” Tigranyan said.