Levitin: 2006 Special for Russia and Armenia
PanARMENIAN.Net - October 9 the 8th session of the Intergovernmental Commission for Economic Cooperation between Russia and Armenia held in Moscow. Russian Minister of Transport Igor Levitin and Armenian Defense Minister Serge Sargsyan co-chair the Commission. As reported by the Russian Transport Ministry Press Office, when opening the session Levitin said the year 2006 is special for Russia and Armenia, as it will pass under the mark of the Year of Armenia in Russia. Levitin said that since the 7th session of the Commission much work is done by the parties.
The Intergovernmental Agreement on Mutual Protection of Capital Investments was put into effect. Calculations over the Intergovernmental Agreement from 17 July 2002 are over. As for 30 January 2006, Armenia has no debts on state credits in Vnesheconombank. 31 March 2006 an Agreement is signed between Gazprom Public Corporation and the Government of the Republic of Armenia on participation of Gazprom in gas and energy projects in Armenia. Organizational and financial matters relating to the creation of a Center of Space Monitoring in Armenia are already solved. Humanitarian cooperation has rather intensified.
During the session of the Commission the parties discussed the state of the contract and treaty base for cooperation, prospects of development of trade and economic, financial and property relations, fuel and energy, transport and communication, humanitarian cooperation. A Protocol is signed at the end of the session.