Norvik net income totaled $4.8 million in 2008
PanARMENIAN.Net - Norvik universal credit organization resumed results of 2008 and started implementation of 2009 plans, organization's PR and marketing department reported.
Although 2008 was the second year of operation, the organization's income and total capital has increased.
Norvik managing director Tigran Bostanjyan said that according to independent audit conducted by KPMG, Norvik net income totaled $4.8 million in 2008 and even financial crisis did not affect the organization's activity.
According to experts, the organization tops the list of Armenian credit companies. Bostanjyan said such success is conditioned by professionalism of organization and new financial services applied by the organization as well as thanks to My Norvik system inserted on organization's website.
In September 2006 a new Credit Company Norvik UCO CJSC which is the subsidiary company of Latvia-Iceland Norvik Bank. Norvik was registered and licensed as Norvik Universal Crediting Organization.