On February 2, 2010, Armenian-European Policy and Legal Advice Centre (AEPLAC) in cooperation with the Ministry of Economy, EU Advisory Group to Armenia, German Institute of Metrology (PTB) and The World Bank organized a workshop on “Road Map for the Reform of Quality Infrastructure”. The target audience of the workshop were decision-makers of the Ministry of Economy, National Institute of Standards, National Institute of Metrology, Agency of Accreditation, State Inspectorate of Protection of Markets and Consumers Rights, AEPLAC press service reported.
The workshop was an important milestone in a coordinated effort of international donors to assist Armenia in the reform of the quality infrastructure with the objective to raise the international competitiveness of its economy and ensure progress toward a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with EU.
Coordinated activities of international donors were initiated in July 2009 following the need to create a modern system of quality infrastructure in Armenia, which would comply with international requirements including EU standards and hence reduce technical barriers to trade. Since then, an awareness workshop was held, a metrology assessment report written and submitted to the Ministry of Economy, road map for the reforms drafted, and additional resources for high-quality policy advice on respective reform measures convened.
The workshop discussed draft road map for further QI reforms, which guides the Armenian government in the process.