Armenia increases its share in authorized capital of ArmRosgazprom
PanARMENIAN.Net - During the September 24 sitting, the Armenian government decided to increase the state's share in the authorized capital of ArmRosgazprom by AMD 5.6bln, the governmental press service reported.
According to the decision, AMD 5.2bln from the property purchased under the programs of Economic Development of Agricultural Territories, Rehabilitation of Industrial Infrastructures and Farmers' Opportunity to Manage Market, as well as 76 gas distributors at the amount of AMD 413.5mln from the property purchased under programs of agricultural entrepreneurship development were granted to 10 communities.