Minsk to host next meeting of Armenian-Belarusian intergovernmental committee in early 2011
PanARMENIAN.Net - The protocol of the 8th meeting of the Armenian-Belarusian intergovernmental committee on economic cooperation was signed in Yerevan by RA Minister of Economy Nerses Yeritsyan and Belarusian Minister of Trade Valentin Chekanov.
Upon completion of the signing ceremony, Minister Yeritsyan informed that agreements were achieved on all cooperation fields, specifically healthcare, agriculture, education, culture and tourism.
“The next meeting of the committee will be held in early 2011 in Minsk,” Chekanov said, for his part.