NASDAQ OMX Armenia Announces Best Member Award for first time in Armenia
Objective of Best Member Award is to encourage those investment services provider companies and exchange members actively involved in trading on various Exchange markets, participating in activities dedicated to developing and improving Armenian capital markets, as well as keeping the code of professional ethics, the press service of NASDAQ OMX Armenia reported.
The Award will be granted for the following nominations according to the results of 2010: Best Exchange Member in Corporate Securities Market; Best Exchange Member in Government Bonds Market; Best Exchange Member in Foreign Currency Market; Best Exchange Member in Credit Resources Market.
NASDAQ OMX Armenia’s members evaluation according to the criteria of the abovementioned nominations will be completed by the end of January, 2011, while the Best Members in each nomination will be announced during an award ceremony early in March, 2010.