140% growth recorded in Areximbank-Gazprombank Group credit portfolio in 2010
PanARMENIAN.Net - 140% growth was recorded in credit portfolio of Areximbank-Gazprombank Group CJSC in 2010, including in corporate lending (231.2% growth) and retail lending (25% growth). Thus, the bank’s credit portfolio reached USD 135mln.
“The share of the troubled loan portfolio dropped from 1.95% to 1.13%,” the bank press service reported.
According to the bank’s three-year strategy of development, the total credit portfolio is envisaged to be increased by 50% in 2011 to bring it to AMD 73.5bln or around USD200mln.