IAEA head: Japanese nuclear crisis do not undermine value of nuclear power
PanARMENIAN.Net - The head of the International Atomic Energy Agency, speaking at the site of the Chernobyl nuclear power plant explosion, said that accident and the Japanese nuclear crisis do not undermine the value of nuclear power.
Yukiya Amano spoke on April at the site of the world's worst nuclear accident. He was accompanied by U.N. Secretary-General Ban Ki-moon and Ukrainian President Viktor Yanukovych.
Amano said many countries will continue to find nuclear power an important option for energy diversification but that the global community must do its utmost to ensure its safety.