PanARMENIAN.Net - Vice Chair of Free Democrats party commented on the statement of Armenian National Congress (ANC) opposition bloc’s parliamentary group member Aram Manukyan where he made a reference to cooperation with Prosperous Armenia party as well as instigators of March 1, 2008 events.
As Aravot daily quoted Anush Sedrakyan as saying, “I believe, a political force mustn’t comment on any politician’s remarks in observation of political correctness standards.”
“Memory of the victims of March 1 events mustn’t become a tool for political profiteering, with such remarks capable of undermining political trust. One needs to be very careful with statements even if they were meant to separate Prosperous Armenia from the image of former President Robert Kocharian, which also suggests political shortsightedness,” Sedrakyan said.