“Syrian Fall of the Arab Spring” documentary to premiere Dec 7
PanARMENIAN.Net - “Syrian Fall of the Arab Spring” is a documentary by Arman Saghatelyan, the deputy head of PanArmenian Media Group, who recently visited Syria’s Aleppo city to present to the large audience the real picture of latest developments there.
The film will premiere on December 7, 11:30 pm on Armenia TV. It goes with no comments but leaves the floor to Syrian Armenians who talk about the current situation and the difficulties they face. The film is also about the hope these people have for the future.
“Yes, Armenia is our historical homeland, but we were born and grew up in Syria. We enjoyed all goods it gave to us. How can we just leave all this? These people have faith in their future. They come together and organize the community life by relying on the victory of the united force,” one of the film characters said.