Armenian Gospel Book sold for $13 000 at Sotheby’s
PanARMENIAN.Net - Armenian Gospel Book on vellum has recently sold for $13 086 at Sotheby’s. The manuscript dating back to 1656-1658 perhaps belonged to Julfa school of miniature painting, according to the auction website.
The 265-page illuminated manuscript is written in black ink in bolorgir script, rubrics in red, one-line initials in blue or liquid gold, larger initials in floral designs in liquid gold, pink and green. The book contains Eusebian canon-tables between trees and architectural columns supporting colored headbands flanked by portraits of the evangelists in pink brushwork, four full-page miniatures, each with a full-page miniature in purple penwork, areas of drapery and furniture infilled with color.