PanARMENIAN.Net - The official reopening ceremony of HayPost CJSC renovated post office in Berd city, Tavush province took place on May 31.
Besides the construction and external decoration works, also the operation standards are renovated here, the infrastructures are modified and updated, new computers and equipments In line with modern software are installed. The post office is provided with modern security systems and video recording devices.
The trust manager of “HayPost” CJSC, HayPost Trust Management B.V., carries on in 2013 the large-scale modernization and development program of the national postal operator of the RA, which is planning to modernize 60 post offices and branches till the end of this year, bringing them in line with new standards. According to the new program, 8 post offices are going to be renovated in Yerevan and 52 post offices in provinces.
HayPost Trust Management attaches special attention to the development of the postal and adjacent services in the provinces.
The application of new infrastructures and installations will insure the possibility to provide more efficient and fast postal, financial and commercial services to the inhabitants of Berd.
HayPost Trust Management is planning to develop the traditional postal services in the Republic of Armenia, to introduce more modern courier, financial and commercial services, making HayPost” CJSC the leading national postal operator in the region.