May 16, 2006 - 18:30 AMT
Presence fo observers at elections is compulsory, however it should be systematic, Chair of the Department of Comparative Political Science of Moscow State Institute of International Relations Mikhail Ilyin said, when answering a question on differences of assessment of the elections in Armenia, Georgia and Azerbaijan by CIS and OSCE observer missions. In his words, the role of observers lies in providing equal assessment of elections in any country. «An absolutely impartial assessment by experts is impossible. However, this does not mean that observers are not necessary. As of standards, they are present always - dual, triple, as interested parties often assume the role of experts," Ilyin noted.
As of Russian policy in the South Caucasus, Ilyin said, «in case of Armenia there are far less problems, than with Azerbaijan, to say nothing of Georgia. A major issue form advancement of relations and cooperation with Armenia is absence of a common border, as well as Iran. However, I believe there is a good potential for expanding cooperation between the two countries.»
In his words, there are more problems with Azerbaijan and these relate to oil and gas sector, as well as that country's relations with Iran.
«Worsening of Russian-Georgian relations is linked with many factors, most important of these being not constructive policy of the Georgian authorities. However, I hope Russia will not interfere with Georgia's internal affairs, especially in settlement of the Ossetian conflict,» the professor said.