Family threatened in LA for hanging Armenian flag from their home
PanARMENIAN.Net - A threatening note was left for a family in Tujunga, Los Angeles County, California, because they hung an Armenian flag from their home, according to detectives with the Los Angeles Police Department, ABC7 reports.
Hasmik Chatalyan contacted police on Thursday, April 14, after the threatening note was discovered in her family's mailbox.
The married mother of two said she hung the flag on her house in the 10000 block of Pinyon Avenue in honor of her fallen heroes in Armenia.
At one point, the note reads, "You will be hurt."
"Being threatened in my own home, it was shocking," Chatalyan said, according to ABC7.
Detectives took the note into evidence and said they would test it for fingerprints.
Officials said the act was being investigating as a "hate incident" and that hate crime charges could potentially be brought in the future.
Neighbors on the same block said their car was egged last year after they put an Armenian flag on their vehicle.
In response to the suspect's threats, the Chatalyan family kept the Armenian flag up and hung a second flag as well, ABC7 says.