PanARMENIAN.Net - OSCE Chairman-in-Office, German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier on Thursday, June 30 visited the Armenian Genocide memorial in Yerevan to pay tribute to the memory of the 1.5 million victims of the massacres.
Steinmeier was accompanied by Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, German ambassador Matthias Kiesler, as well as the Director of the Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan.
At a press conference on Wednesday Steinmeier was asked about his support to the resolution of the Genocide recognition, as well as his ultimate failure to pronounce the term genocide. He said in response:"I haven't used the term because I have supported the resolution. We are confident that relations between Armenia and Turkey must be mended as soon as possible."
The German Bundestag on June 2 adopted a resolution on recognition and condemnation of the Armenian Genocide.