Parliamentarian election: Headquarters of CIS observation mission opened in Yerevan
PanARMENIAN.Net - The CIS observation mission for the May 12 parliamentarian elections will include at least 150 members. During the preliminary stage 29 observers from the long-term mission will work in Armenia, chief-coordinator of CIS observation mission, Sec. Gen. of CIS Executive Committee Vladimir Rushaylo stated in Yerevan April 5 after having met with CEC (Central Electoral Commission) head Garegin Azaryan. According to Vladimir Rushaylo, the headquarters of the observation mission opened on April 4 in Yerevan, "besides a certain work is being done for opening 4 more headquarters in regions". He added that observers are going to visit 41 electoral districts and up to 60 percent of electoral constituencies.
The Sec. Gen. of CIS Executive Committee said during gathering the observation mission experts took into account the number of political divisions, number of candidates and peculiarities of Armenian elections. Nine CIS countries confirmed their wish to participate in observation mission during parliamentarian elections of Armenia, IA Regnum reports.