June 16, 2007 - 15:54 AMT
It is difficult to imagine how Aliev will explain his militant statements after reaching compromise on Karabakh
"After approving the Armenia-EU Action Plan first elections were held in Armenia among the three south Caucasian states, and in this respect the republic may serve as an example for neighbors," EU Special Representative for the South Caucasus Peter Semneby stated at the meeting with Armenian Prime Minister Serzh Sargsyan. In his part Serzh Sargsyan underlined the coming presidential elections will also be held on proper level and Armenia will take every efforts to make democratic transformations irreversible. "I state this not only as the RA Prime Minister, but also as the leader of the Republican Party of Armenia (RPA)," Sargsyan underscored, adding that in order to be sure in it there is only 8 months left.
The sides also discussed issues concerning the Nagorno Karabakh conflict settlement. According to the Premier, the most rational way for Karabakh resolution is compromise. "At the same time nobody must view compromise as a unilateral concession. I regret that periodic militant statements, which we hear from Azeri President and annual increase of the military budget, inspire pessimism, despite the constrictive position of the Armenian side that arises optimism and her intention to settle the problem via peaceful talks," Serzh Sargsyan underscored.
"If Azerbaijan really is ready to compromise and reach peaceful solution to the conflict, why authorities of that country do not make public statements, which would confirm that. Instead they act contrary to logic, supposing that speaking from the position of force they will be able to make someone sign a document, which would satisfy them. This approach is doomed to failure. It is difficult to imagine how Aliev will explain his militant statements after reaching compromise on Karabakh," S. Sargsyan said
He also stressed Armenia is ready for active contacts on various levels, as well as to build atmosphere of mutual confidence. The RA Premier expressed pity that there are no positive signals from Azerbaijan yet. In his part Peter Semneby stated that the EU continues to perform interest in the settlement of the Nagorno Karabakh conflict not only because Armenia and Azerbaijan are important partners for the European Union, but also aiming to establish an atmosphere of confidence and providing great assistance to both countries.
Semneby shares the concerns of Armenia's Prime Minister in connection with the militant propaganda in Azerbaijan, explaining it "by the work style of Azeri media". "But recently it seems that nothing similar is noticed in Azeri President Ilham Aliev's approaches. EU's stance in the settlement of the conflict remains the same, it must be settled in the atmosphere of mutual confidence and through peaceful talks, and we are ready to provide assistance in this issue," the EU Special Representative underscored, the RA Government Press Office reports.