PanARMENIAN.Net - The ruling Republican Party of Armenia supports the nomination of Central Bank President Tigran Sargsyan for the post of Prime Minister.
The decision to nominate Tigran Sargsyan was taken owing to the rich experience of the CB President and the RPA's intention to implement large-scale economic programs, said Galust Sahakyan, the RPA chairman, Novosti Armenia reports.
According to Article 55 of the RA Constitution, the President appoints the Prime Minister within ten days after accepting the government's resignation. The government is formed during 20 days after the Prime Minister assumes the office.