RA MFA: no declaration on Karabakh to be signed in Helsinki
PanARMENIAN.Net - The Armenian Foreign Ministry refuted Azeri media reports that a declaration on the Nagorno Karabakh conflict will be signed during the Ministerial Council summit due in Helsinki December 4-5.
There won't be any declaration signed in Helsinki, Tigran Balayan, head of the RA MFA media relations division, told a PanARMENIAN.Net reporter.
Armenian Foreign Minister will hold separate with his Turkish and Azeri counterparts but the format of the meeting has not been defined yet, he said.