PanARMENIAN.Net - Azerbaijan has caused significant damage to countries it has extensive military-technical cooperation with, because the Armenian Armed Forces have destroyed weapons that are considered invincible all over the world, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said Saturday, July 18.
The Prime Minister was most probably referring to Israel, which has become one of Azerbaijan's main suppliers of weapons and ammunition in recent years.
Azerbaijan's arsenal of drones is mostly comprised of Israel-made UAVs. Since July 12, the Armenian Armed Forces have shot down 14 Azerbaijani drones – 13 in Armenia and one in Nagorno Karabakh (Artsakh).
It was reported earlier that the Armenian troops have destroyed a super expensive Hermes-900 drone, produced by Israel's Elbit Systems, while Karabakh troops have downed an Orbiter-3, made by Aeronautics Systems, another Israeli firm.
Also in recent days, the Armenian Armed Forces have come into possession of a Skystriker drone produced by Israel and operated by the Azerbaijani military.