His comments came hours after Azerbaijan twice hit the iconic Ghazanchetsots Cathedral in Shushi, Karabakh, as a result of which at least two Russian journalists were injured, one of them severely.
Hovhannisyan told a briefing Thursday, October 8 that the Armenian side has never targeted cultural centers and will never do that.
The military official reminded that the Azerbaijani army fired as many as 1000 Grad shells on Karabakh's capital Stepanakert during the war in the 1990s, which they were storing in the same Cathedral they bombed on Thursday.
"We have been living here for centuries, we know the way they think and the way they do things," Hovhannisyan said.