PanARMENIAN.Net - Beringer Aero has suspended all deliveries for Turkish drones, according to a statement the company published on Friday, November 6.
Earlier this week, the Armenian National Committee of America (ANCA) documented the discovery of Beringer "Sealed Fuel Reservoirs" in Turkish Bayraktar drones in a fact sheet, which has been widely circulated to government officials and policy-making circles in Washington, DC.
Beringer has locations in Greenville, SC and Tallard, France.
"Beringer Aero suspends all deliveries to Turkish UAV manufacturers after having found out about its products mounted on drones equipped with weapons and deployed over the Nagorno- Karabakh region to fight against the Armenian forces," the company said in the statement.
"The company wants to stay in line with its ethical policy and has never allowed the use of its products on vehicles that could threaten human life."
According to the manufacturer, Beringer products are designed and produced in France for General Aviation and civilian purposes. They are sold worldwide through different channels and are standard off the shelves for all vehicles, including UAVs. Therefore the European Union Control List of Dual Use Items does not list the these products as dual use items.
The Canadian government, as well as several companies such as Bombardier and Trimble Navigation have suspended or discontinued further sales to Baykar, the company behind the