PanARMENIAN.Net - Freedom House has urged Armenia to strike down legislation that threatens to curtail media freedom and freedom of expression by significantly increasing fines for defamation and insult.
On March 24, 2021, the National Assembly of Armenia adopted the legislative draft “On Making Amendments to the RA Civil Legislation,” tripling the maximum penalties for insult and defamation to 3 and 6 million Armenian drams (approximately $5,700 and $11,400), respectively. The bill was adopted without taking into account the views of the Ministry of Justice or the Human Rights Defender’s Office, nor of the civil society and media organizations that expressed serious concerns about it. The Union of Journalists of Armenia has appealed to Armenia’s president not to sign the law, and to send it to the Constitutional Court for review.
“It is the responsibility of the Armenian authorities to protect media freedom and free expression in the country,” said Marc Behrendt, director for Europe and Eurasia programs at Freedom House.
“It is unfortunate that the Armenian government is supporting fines that will stifle free expression and threaten the financial viability of media outlets in the country. Civil society has rightly criticized the bill on grounds that it could be abused to levy excessive fines and apply political pressure against independent media organizations for criticizing politicians and other powerful public figures. We urge the Armenian authorities to take the concerns of civil society and media organizations seriously, and strike down this legislation.”