PanARMENIAN.Net - Wizz-Air Abu Dhabi is launching Abu Dhabi–Yerevan flights from early February, according to the carrier's schedule on the their website.
Armenian President Armen Sarkissian is currently visiting the United Arab Emirates, where an agreement to has been reached to expand air communication between the two countries.
President Sargsyan said that the new route between the two countries is another important step towards strengthening trade, economic and business ties between Armenia and the UAE, which will be a significant impetus especially for the development of tourism.