German MP sees need for finding political solution to Karabakh conflict
PanARMENIAN.Net - Member of the German Bundestag Till Mansmann beieves is necessary to find a political solution to the Nagorno-Karabakh conflict.
In an interview with Armenpress, Mansmann said Germany supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in negotiations over the conflict.
“As a member of the Minsk Group, Germany supports the efforts of the Minsk Group Co-Chairs in the negotiations for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, taking into account also the military clashes which started between Armenia and Azerbaijan in 2020 and lasted until November. Germany believes that it is necessary to find a political solution to the conflict. Following the clashes Germany has provided a total of 2 million Euro humanitarian aid at the level of the International Committee of Red Cross”, the MP said.
Mansmann also commented on the ongoing dialogue between Armenia and Turkey aimed at the normalization of the relations, stating that the long-term goal must always be the peaceful coexistence.
“No matter how hostile the relations between Armenia and Turkey are, we face a reality when both Armenia and Turkey become more interconnected in conditions of globalization. Armenia should remain open for development of peace and trade”, he said.