PanARMENIAN.Net - The winner of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High- Tech for 2022 is Shantanu Narayen, the Chair and Chief Executive Officer of Adobe. On October 18, during the award ceremony at the Residence of the President of Armenia, Shantanu Narayen, who is on a visit to Armenia, will receive the well-deserved prize in high-tech industry. For thirteen years in a row the General Partner of the event is Viva-MTS.
Shantanu Narayen who is chair and chief executive officer of Adobe, one of the largest and most diversified software companies in the world, visited Viva-MTS to take part in the press conference and to exchange ideas with Armenian ICT Community. The joint press conference was presided by Shantanu Narayen, Viva-MTS General Director Armen Avetisian, the Minister of High-Tech Industries of Armenia Robert Khachatryan, Director of “Synopsys Armenia”, Award Organizational Committee Coordinator Hovik Musayelyan, and Director of Engineering at Adobe Arsen Babayan.
Viva-MTS General Director Armen Avetisian opened the press conference and welcomed the outstanding guest. “We are honored to host Mr. Shantanu Narayen today at our Headquarters, in the frame of the Global Hi-Tech State Award. This continuous event held in Armenia for the thirteenth time in a row and supported uninterruptedly by Viva-MTS delivers high value to Armenia, as truly revolutionary, game-changing world technology and business leaders visit our country, thus one more time underlining Armenia’s place on the technological map of the world. Nowadays world is changing through digital experience. Digital transformation is a top priority for business and states around the globe. This creates broader applications for telecommunications and other technological companies. As Armenia’s leading telecommunications operators, we understand this very well and we are ahead of this process. I’m sure that Armenian ICT Community and academia will greatly benefit from the meetings with Mr. Narayen in terms of transforming and innovating business. Special thanks to the initiators and organizers of the Global High-Tech State Award”, Armen Avetisian said.
"Today, having the RA state award and presenting it to such technological giants as Steve Wozniak, co-founder of Apple Computer Corporation; James Trushard, co-founder of National Instruments; and Tony Fadel, founder of Nest Labs and creator of the iPod brand, is a great responsibility. Adobe President and Chief Executive Officer Shantanu Narayen, among others.
It is a tremendous honor for Armenia to receive notable people from the technological field, whose activities have brought about significant changes and solutions in the development of technology, facilitating and elevating mankind's life and lifestyle to a new level. Their presence in our country serves to document and safeguard Armenia's future as a high-tech hub," said RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan.
“It is hard to deny that Armenia’s competitive advantages are closely associated with the High-Tech sector and that our country has all prerequisites and necessary resources to become a global player. Such initiatives like Global High tech State Award help to create connections and raise Armenia’s visibility as a high tech growing hub.We are confident that years later, the giants conferred this prestigious award will return to Armenia bringing with them state-of-the-art culture of high-tech, thus raising our state’s credibility and worldwide recognition as a country relying on knowledge and intellect", emphasized Hovik Musayelyan.
“I'm deeply honored to receive the 2022 Global High-Tech Award of the Republic of Armenia and join the illustrious list of past recipients who've shaped the high-tech landscape. This award underscores the pivotal role of technology in driving positive change, enabling people to create, learn, work, and live more fulfilling lives. Adobe is proud to contribute to Armenia's rich tradition of innovation, and I'm excited to explore opportunities for further technological growth and innovation in Armenia during my upcoming visit”, Shantanu Narayen.
Shantanu joined Adobe in 1998 as vice president and General Manager of its engineering technology group. He became president and COO in 2005, CEO in 2007, and chairman of the board in 2017. Shantanu is vice chairman of the US-India Strategic Partnership Forum and sits on the board of Pfizer. He previously served as a director of Dell and is a past member of the U.S. President’s Management Advisory Board. Shantanu has been recognized by several publications as one of the world’s leading executives, including Barron’s World’s Best CEOs and Fortune Businessperson of the Year lists, and named a Top CEO by Glassdoor based on employee feedback.
As CEO, Shantanu has transformed the company into an industry innovator by pioneering a cloud-based subscription model for its creative suite, establishing the global standard for digital documents, and creating and leading the explosive digital experience category. Under Shantanu’s leadership, Adobe has achieved record revenue and industry recognition for its inclusive, innovative, and exceptional workplace, including being continuously named a Great Place to Work and a Most Admired Company by Fortune.
The winners of recent years of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High-Tech are prominent figures like:
-Former CEO of “Intel Corporation” Craig Barrett (2010)
-Co-Founder of “Apple Inc.” Steve Wozniak (2011)
-Chairman Emeritus of “Synaptics, Inc.” Federico Faggin (2012)
-Chairman of the Society of Semiconductor Industry Seniors and “Techno Vision” Tsugio Makimoto (2013)
-Chief Development Officer of “Sysco Systems” Mario Mazzola (2014)
-Chief Executive Officer and Chairman of “Kaspersky Lab” Eugene Kaspersky (2015)
-Founding fathers of Internet and CEO at “Open-Root” Louis Pouzin (2016)
-Founder of “Nest labs”, the creator of iPod Tony Fadell (2017)
-Co-founder of the National Instruments Dr. James Truchard (2018)
-“Synopsys” Co-Chief Executive Officer Dr. Chi-Foon Chan (2020)
-The Vice President of IBM's Electronic Design Automation group Leon Stok (2021)
The main initiators and the organizers of the award are Synopsys Inc. and its Armenian branch, Synopsys Armenia.