PanARMENIAN.Net - Speakers of the Armenian and Azerbaijani parliaments Alen Simonyan and Sahiba Gafarova met in Geneva on the margins of an assembly of the European Inter-Parliamentary Union on Friday, March 22 – at a gathering described by the Armenian side as “constructive”.
The meeting was organized by the Union, the press service of Armenia’s National Assembly said in a statement.
“The possible support of the parliaments of the two countries to the process of the peaceful negotiations going on between Armenia and Azerbaijan was discussed,” the statement added. “The sides agreed to observe the opportunity of dialogue at inter-parliamentary level.”