PanARMENIAN.Net - Seyran Ohanyan, former Armenian defense minister and head of the Armenia parliamentary faction, stated that the current "peace agenda" is a mere illusion.
“Azerbaijan’s military-political leadership does not seek peace with its rhetoric but instead applies increasing pressure on the Armenian people,” he said, according to Aravot.
Ohanyan added that the conflict has deepened further, pointing to the depopulation of Artsakh and what he described as genocide against its people.
Addressing border delimitation issues, he expressed concern over the process starting in the Tavush region, stating: “If they are starting this process from Tavush again, it means this is being imposed on us. Otherwise, we could have started with other areas where the adversary occupies about 240 square kilometers of our territory and refuses to withdraw.”