French parliament backs release of Armenian POWs![]() February 4, 2026 - 16:19 AMT PanARMENIAN.Net - The French National Assembly has unanimously adopted a resolution calling for the release of Armenian prisoners held in Azerbaijan, announced Murad Papazian, member of the ARF Bureau and co-chair of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France. The resolution was introduced during a plenary session by MP Laurent Wauquiez, and, according to Sputnik Armenia, received the support of all 183 attending members of the Senate. The motion was authored by Wauquiez on behalf of the France-Armenia Friendship Group. “We have reduced Azerbaijan’s influence in France to zero,” Papazian wrote. Key points of the resolution include:
The resolution also warns that ignoring the POW issue could undermine the implementation of the joint declaration signed in Washington on August 8, 2025. The text states that Azerbaijan’s current treatment of Armenian prisoners is part of a systematic policy to deny Armenia’s existence, and reflects the continuation of efforts to erase the Armenian population in Nagorno-Karabakh and other Azerbaijani-controlled areas, including the destruction of historical, cultural, and religious heritage. The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov, have arrived in Washington. The CSTO budget for the current year requires adjustments due to the refusal of Yerevan to pay their share of contributions. Six total incidents have burned 19 old-growth trees. Friday night 8 trees were torched along the beautiful main entrance. The EU does not intend to conduct military exercises with Armenia, Lead Spokesperson for EU Foreign Affairs and Security Policy Peter Stano says. Partner news |