A video circulating online shows a Caucasian red deer walking through the forests of Lori. The footage was shared on Facebook by Armenia’s Minister of Environment, Hambardzum Matevosyan.
He noted that biodiversity restoration in Armenia continues to become a reality, as evidenced by the latest recording from Lori’s forests.
“In 2025, nine individuals were released into the wild. The first birth in natural conditions has already been recorded, indicating that the efforts are yielding tangible results.
Today, 18 individuals live in the wild, confirming that the species’ restoration in Armenia is becoming a reality,” the minister wrote.