New cases of Armenian History falsification discovered in Ukraine
PanARMENIAN.Net - The roots of Armenian history falsification go deep in Ukraine, especially as far as the Biographies of Ukraine Armenians are concerned. Thus, according to Ukraine's National Reporters Union member Samvel Azizyan, the seascape painter's name was Gayvazovskiy, and not Ayvazovski at all. "According to the painter's earlier biographers, his father and siblings lived nearby Lvov. Ayvazovski left them, having quarreled over their father's inheritance. Upon becoming a painter, Ayvazovski portrayed not only the Ukrainian sea, but also Ukrainian landscapes and mountains. The painter designed his Crimean estate of Shakh Mamai so it would remind him of Ukrainian hamlets, so dear to his heart.''
According to David Davtyan , ANALITIKA.at.ua Informational and Analytical Agency expert, the author, possibly, has no idea, which period he was describing, as at that period the Ukrainian nation was struggling for its right to freedom of speech and expression. Ayvazovski lived among Armenians and was surrounded by Armenian realities.
The biography goes on like this: ''Ayvazovski was a great patriot of Feodosia. Thanks to his efforts, the city was provided with water supply system and opened a museum of paintings and artifacts. Strange as it is, the painter created very true-to life portrayals of Ararat though he'd never been to Armenia and never saw the mountain. But his heart was always in the country of his ancestors, and he was creating with all of his thoughts about Armenia.''
''All through his preposterous article the author said no word about Armenian soul of the artist, his Armenian spirit and attachment to Armenian nation, reflected in his works. It's rather shameful that such articles exist just because of an attempt to please someone, to the detriment of the truth,'' Davtyan emphasized.