PanARMENIAN.Net - Five individuals have been detained as part of a criminal investigation into alleged vote-buying and vote-selling, with two of them placed in pre-trial detention.
According to Armenia’s Anti-Corruption Committee and the National Security Service of Armenia, investigative measures uncovered information suggesting that individuals appointed as responsible persons at the Strong Armenia Party office in Yerevan’s Kanaker-Zeytun administrative district, acting in prior agreement with party supporters and a group of cooperating individuals, allegedly promised and distributed election bribes to voters.
A criminal proceeding was initiated by the Anti-Corruption Committee in connection with the case.
Within the framework of the investigation, several individuals were detained, searches were carried out, and other investigative and procedural actions were conducted.