July 2, 2009 - 17:09 AMT
"I think one must be infantile to take seriously the European Parliament and European institutions," David Hakobyan, the leader of the Marxist Party of Armenia told a press conference today.
According to him, all their actions stem from their own benefit. "Every time coming to Armenia, they give the same assessment: compared to last year, clear progress is evident," Hakobyan said. He also added, that after departure representatives of Euro parliament change their views and began to contradict to all previously told. And when Armenia must be pressed they immediately submit their resolution.
Hakobyan also commented on the events occurred during the summer session of PACE, noting that all hysteria around Zaruhi Postanjyan is regrettable.
"Germany and the United Kingdom caused greater harm to Armenia than Turkey», David Hakobyan said.
Member of the Armenian delegation to PACE Zaruhi Postanjyan asked the Azerbaijani and Turkish delegations to sign for the changes to the PACE resolution on Armenia, including the call to Armenian authorities to release of all people detained after the events of March 1, as well as to restore the activities of the fact gathering Group of experts, investigating the events of March 1, and to involve international independent experts.