July 13, 2009 - 17:04 AMT
American director Andjey Krakovksy, Polish by nationality, intends to shoot a film in Armenia. Film scenario according to him, will be based upon a real history from the lives of his father and uncle. It will tell about the lives of two elderly brothers, one of them a former communist left without a single penny and the other - a shoemaker who managed to save money for a rainy day.
"I decided to shoot the film in Armenia because I don't want it to bear the imprint of Polish cinematography," the director said.
Andjey Krakovsky visited Armenia for participating in "Golden Apricot" film festival. One of his films - "Looking Paladin", is nominated for "International Film" award within festival frameworks. Dismissed from Poland because of his Jewish origin, the Polish director has been living and working in US for more than 41 years.