Many people in the world do not know about activities of prominent Armenians
PanARMENIAN.Net - "Armenian biographical Center" organization in Marseille published the book "Famous Armenians at the beginning of 21 century: a contribution into modern civilization" by the Armenian scholar Robert Bakhchajian , RA Diaspora ministry reports.
The book was published in two languages, Armenian and English, with a 400 copies circulation.
"Until the work on a book, I often needed in this encyclopedic volume. Very often I regret that both in homeland and in Diaspora, most of the Armenians, as well as foreigners are not aware of the work of prominent contemporary Armenians ," Robert Bakhchajian said.
This book is the first volume of the book series to be distributed in Armenia, Diaspora, and also granted to foreign libraries.
Robert Bakhchajian was born in 1957 in Gyumri. In 1979 he graduated from the Faculty of Chemistry, Yerevan State University. Research at the Institute of Chemical Physics, Academy of Sciences. In 1996, continued his scientific work at the National Center for Scientific Research of France and the University of Aix-Marseilles. The results of his research are used by leading foreign companies in the chemical industry.