Gurgen Narimanyan: It's necessary to adapt to new reality
PanARMENIAN.Net - Economic crisis offers new opportunities for a large number of companies, Financial director of Star supermarket chain Gurgen Narimanyan said in an interview with PanARMENIAN.Net reporter.
According to Gurgen Narimanyan, the crisis offered new opportunities. Those who survived the storm can share large profits. "It's necessary to adapt to new reality and attract as many customers as possible, specifically the middle and lower strata of the population," he noted.
Narimanyan forecasted GDP index slump of 16-18% and expressed a hope worst-case scenario of 20% slump will not come true.
"I think everyone knows that the global financial crisis will have grave consequences for the economies of all countries. Armenia is not an exception.
Like in other countries, we can expect real sector damages and unemployment. It's premature to speak of progress, because even those countries which have already reached the bottom of the crisis still anticipate a second negative wave," Narimanyan concluded.